PaPaGáJ vLnKoVaNý ___ AnDulKa

Dožíva sa v priemere 6-8 rokov, výnimkou nie je aj vyšší vek.
Dĺžka: 21 cm
Sfarbenie: základné sfarbenie zeleno-žlto-čierna, šľachtením dosiahnuté veľké množstvo farebných mutácií:
modré, zelené, fialové, opalínové, plavé, škoricové, tyrkysové, albino, lutino, straka.
Samček dospelý má modré ozobie, mláďatko má ozobie ružové, až svetlo fialové.
Samička dospelá má hnedé ozobie, alebo bledo modré s bielymi okrajmi okolo nozdier, mláďatko má ozobie nádychu modrej, prípadne ružovej a nosné otvory sú do biela.
Pri niektorých farebných mutáciach, najmä pri lutino a recesívnych strakách, sa nemôžeme spoliehať na rozoznanie pohlavia podľa ozobia. Aj dospelý jedinci majú ozobie sfarbené jemne do ružova s nebovo modrým nádychom.
Andulky pohlavne dospievajú v 7 až 9-om mesiaci.
Doba hniezdenia: 18 dní
Búdky na hniezdenie môžu byť vyrobené na ležato pri optimálnych rozmeroch 25 x  18 cm a výške 18 cm,
alebo na výšku pri rozmeroch 20 x 20 cm a výške 24 cm. Pri búdkach na výšku sa doporučuje z vnútornej strany búdky urobiť malý rebrík, alebo pripevniť kúsok pletivka, aby sa mohli hlavne mláďatka lepšie dostať von. Otvor v búdke by mal byť o rozmeroch 5 - 6 cm.
Mláďatka sa krúžkujú krúžkami 4 - 4,2 mm.

Papagáj vlnkovaný, ľudovo nazývaný andulka. Patrí medzi najrozšírenejšie chované papagáje v zajatí. Je to najmä pre jeho nenáročnosť na chov, prítulnosť a povahové vlastnosti. Pochádza z Austrálie, príznačné pre jeho je život v kŕdľoch. Základom potravy je proso, slnečnica, ovos, lesknica, ovocie, zelenina, v čase odchovu mláďat obohatená potrava (miešanica) - na tvrdo uvarené vajíčko rozmixované so strúhanou mrkvou, ovsené vločky, tvaroh, strúhanka, púpavové listy, piškóty. Ako dostupné doplnkové vitamíny podávame vetvičky topoľa, brezy, lipy, liesky, čiernej bazy, smreku, borovice - dodáme tým našim papagájom rôzne vitamíny  B, C, E, D, K. Celoročne je vhodná sépiová kosť. V zimnom období je dôležité podávať krmivo obohatené o tuky, v závislosti na teplote priestorov, v ktorých papagáje zimujeme.
Tieto papagáje sa môžu pre svoju nenáročnosť chovať aj v bytových podmienkach. Ak máme papagája od jeho vyletenia z hniezda, je možné pri zvýšenej starostlivosti naučiť ho napodobovať ľudské slová. Podľa toho, aký je operenec šikovný a koľko času mu jeho chovateľ venuje, je možné naučiť ho niekoľko desiatok slov, resp. krátkych viet. Ak máme záujem o odchov mláďatiek, je to možné aj v bytových podmienkach pri dodržaní niekoľkých pravidiel a to: dostatočne veľká klietka, búdka na hniezdenie, kľudné prostredie, vhodná strava obohatená o výživné látky iné v dobe párenia, hniezdenia a v dobe kŕmenia mláďat.
Ideálne pre týchto papagájov je chov vo voliérach, kde majú dostatok priestoru na lietanie a taktiež dostatok priestoru pre umiestnenie budiek  na odchov, aby búdky neboli tesne vedľa seba, alebo na sebe a zabránilo sa tým zbytočným šarvátkam hlavne medzi samičkami počas hniezdenia. Pre každého chovateľa je veľkou odmenou kvalitný a zdravý odchov mláďat.